Projekt "Čápi"

p8160002-1.jpgTo, že se přímo v centru naší obce usadil pár čápů - snad aby jim nic z dění ve vesnici neušlo - všichni víme a máme z toho velkou radost ( viz. blíže článek )

Břeclavský deník

Ale co víme o jejich životě, čím se živí, kolik vyvádějí mláďat a jak daleko odlétají na zimu od nás? To všechno jsme zjistili formou pohodového projektu. Práce nás bavila.    p9070007-1.jpg
 

 

S čapí rodinkou, která byla ve svém hnízdě na posledy viděna v den projektu -

10. září, jsme se rozloučili skladbou o čápech -  nejen zazpívanou, ale také zahranou na flétny a rytmické nástroje.

Tak tedy - šťastný let a na jaře zase na shledanou!

 

NOVINKY O POBYTU SEDLECKÝCH ČÁPŮ:

PŘEVZATO Z:

Sedlečtí čápi sídlí na nové adrese

20. 6. 2011
V obci Sedlec proběhlo 14. června stěhování obsazeného hnízda čápů bílých ze sloupu elektrického vedení na nové místo. Důvody byly hlavně hygienické. Čapí trus silně znečišťoval fasádu přilehlého domu včetně okna ložnice, kde spí malé děti a která nemohla být větrána. Se stěhováním hnízda pomáhali pracovníci Správy CHKO Pálava.

Novodobá historie hnízdění čápů bílých v obci Sedlec se začala psát v červnu roku 2009, kdy si mladý nezkušený pár začal stavět hnízdo přímo na drátech elektrického vedení v centru obce na dohled od obchodu, pošty a restaurace. Vzhledem ke skutečnosti, že hrozily výpadky dodávek elektrické energie a zranění čápů elektrickým proudem, vyrobila Správa CHKO Pálava ve spolupráci s obcí Sedlec umělou hnízdní podložku, která byla instalována na sloup elektrického vedení.  Na ni byl základ hnízda přesunut. Prvních mláďat jsme se dočkali v roce 2010, kdy byla na této umělé podložce úspěšně vyvedena dvě.

Vzhledem k silnému znečišťování přilehlého domu, na které byla Správa CHKO Pálava upozorněna v dubnu letošního roku, bylo rozhodnuto o přesunutí tohoto hnízda na jiné vhodnější místo. Tím  je volné prostranství, které se nachází přímo naproti stávajícímu hnízdu. Nový sloup, na který byla podložka i s hnízdem přenesena, se tyčí asi jen 25 m od původního hnízdění. Jako nejbližší možný termín bylo vybráno období, kdy dosáhnou mláďata stáří 3 až 4 týdnů. Ze sledování hnízdění vyplynulo, že v hnízdě jsou tři mláďata a že přesun musí proběhnout v polovině června. Jako den „D“ bylo vybráno úterý 14. 6. Všechny, kteří připravovali přesun hnízda, dva dny před přesunem mírně znervóznila skutečnost, že jedno mládě bylo z hnízda vyhozeno. Jak se později ukázalo, jednalo se o nejmenší mládě, které by nemělo v hnízdě šanci na přežití. Mládě pád z hnízda přežilo a díky všímavosti občanů obce Sedlec bylo zachráněno. Po nakrmení a zjištění, že nemá žádné vnitřní zranění, bylo převezeno do ZOO Hodonín, kde mu bude poskytnuta odborná péče. Vlastní přesun hnízda pak proběhl díky přístupu všech zúčastněných podle předem připraveného plánu. Jediné, co nás překvapilo a zaskočilo, byla skutečnost, že se na hnízdě nekrčila tři mláďata, která zde byla pozorována ještě den před přesunem, ale čtyři. Všechna  byla okroužkována zkušeným ornitologem tzv. odečítacími kroužky. Celý přesun byl bedlivě sledován rodičovským párem, který na naše počínání dohlížel z okolních sloupů. Rodičovský pár přijal novou lokaci za svou prakticky ihned po navrácení mláďat na hnízdo. Pár minut poté, co pracovník správy sjel s vysokozdvižnou plošinou na zem, přiletěl na hnízdo dospělý pták a začal mláďata krmit. Lepší závěr a potvrzení úspěšnosti naší snahy jsme si nemohli přát.

Hnízdo je pracovníky Správy CHKO Pálava sledováno i nadále a vše nasvědčuje tomu, že mláďata na novém místě byla přijata bez problémů. Nyní nezbývá než doufat, že si zde rodičovský pár vytvoří silné pouto a příští jaro po návratu ze zimoviště se nebude snažit obsadit původní sloup, ale neomylně zamíří na novou adresu.